Както и досега, форумът се стреми вместо само сцена или арена, да бъде свободно пространство със собствен стил и дух. Място, в което различните теми и тези се представят професионално и обективно, за да се търсят и намират добрите примери за наистина прагматични, интелигентни, съвременни решения.
В Софийски дискусионен форум обичаме да говорим за въображението и знанието, за изкуствата и културните им връзки, за многопластовата градска среда и архитектура, за отношението към природата и пазителите ѝ.
Ние вярваме, че форумът е етична среда за общуване и синергия. Търсим и представяме личности, вдъхновители и визионери, които работят като нас, не за рутинния битов компромис, а в полза на реалния осъзнат и преживян консенсус.
Борд на учредителите
Васил Гюров е музикант, артист и активист, завършил култовата Софийска математическа гимназия. Едно от най-силните имена в българския ъндерграунд, той е част от това поколение музиканти, които доведоха промяната в България в края на 80-те. Не само с музиката си, но и с цялостната си философия, Васо е една от личностите, вдъхновител на ценностите на цяло едно поколение – бунтари. Символ на субкултурното историческо сборище „Кравай“, Васо е свалян нееднократно от сцената още от първия Софийски рок фестивал 87, в който участва с групата “Кале” която създава с приятелите си, музиканите Димитър Воев и Кирил Манчев. От тогава до днес Васил Гюров и група Ревю, създадена през 1988, са част от обичаната музикална сцена в България и различни международни фестивали. През 2011 г. прави кино проекти, като продуцент и режисьор. Автор е на филмова музика. В края на 2016-та, заедно с Ревю, издават третия си албум „РевЮлюция“, а през 2017 г. Васил Гюров завършва Богословие в СУ „Св.Климент Охридски“. Васо участва в ‘404 те дни на протест в България през 2013 г. и е активист на поредица каузи, вдъхновили нова вълна гражданско общество и солидарност през последните години. Едно от лицата на “Да запазим Корал”, “Софийски дискусионен форум” и “Правосъдие за всеки”. Съосновател е на фондация “Софийски дискусионен форум”.
Петър Стойнов е инженер – геолог. Част от екипа на множество инженерни инфраструктурни проекти с обществено значение в България. Силно провокиращ и остър в позициите, личност с висока гражданска ангажираност. Застъпник на законовата радикална декомунизация с цел справяне с наследството на тоталитаризма в България. Поддръжник и активист в общност “Културно наследство, архитектура и памет” и екологичната кауза “Да запазим Корал“ – последният непокътнат див плаж в България – на юг от Бургас. Съорганизатор и съмишленик в множество проекти свързани с развитието на гражданското общество и в областта на изкуствата и културата. По негова идея през 2017г. в България е преиздадено с актуален превод световно известното есе на чешкия дисидент, президент и мислител, Вацлав Хавел, „Властта на безвластните“, последвано от поредица събития в тази връзка. През 2014 е съосновател на инициативата “Софийски дискусионен форум”, организатор на поредица знакови граждански събития. Съосновател е и на фондация “Софийски дискусионен форум”.
Иван Велков е икономист, учи и се дипломира в Столичния университет по икономика и бизнес в Пекин. Хон. преподавател в Университета за национално и световно стопанство в София и медиатор, вписан в регистъра на Министерство на правосъдието. Иван Велков е член на управителните органи на няколко професионални и неправителствени организации: Българска стопанска камара, FIABCI България, Асоциация А.Г. Арт проект и Център за разрешаване на спорове. Бивш президент на Национално сдружение Недвижими имоти, в момента в Националния съвет на NREA. Председател на фондация “Интерактивна България” и на Българската фасилити мениджмънт асоциация. Заместник-председател на управителният съвет на фондация „Софийски дискусионен форум” и на Столичния общински съвет (изборна длъжност).
Настоятелство
проф. Нели Огнянова е юрист. Доктор по Право (1985). Доктор на науките (2006, Аудиовизуална политика на Европейския съюз), професор (2009). Преподава Медийно право. Въвежда преподаване на Европейско медийно право в България. Води курсове по Информационна политика на ЕС, Нови медии и култура на участието, Комуникационни права: съвременни европейски дебати и др. Първи ръководител на катедра „Европеистика“ на Софийския университет, където работи и сега. Участва в изготвянето на законодателство в областта на медиите (1998, 2000, 2006, 2010, 2019) и въвеждането на правото на ЕС в областта на медиите в българското право. Член на медийния регулатор и регулатора за електронни съобщения в първите години на създаването им. Председател на Комисията по журналистическа етика (2019).
проф. Toдор Кръстев почетен член на Международния съвет за паметници на културата и забележителни места (ICOMOS) и член на ICOMOS Academy. Почетен председател на ИКОМОС/България. Председател на Асоциация за културен туризъм. Експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС по Световното културно наследство (реализирани мисии във Франция,Германия, Унгария, Русия, Украйна, Черна гора, Босна
и Херцеговина и др. през последните 25 години). Автор на много проекти за опазване на исторически градове (ръководител на част „Културно наследство“ в ОУП на София, Пловдив и Велико Търново).
Ръководител на проекта Опазване и ревалоризация на Античния стадион на Филипопол в Пловдив, 2008 (Сграда на годината, 2014. Автор на многобройни публикации у нас и в чужбина по опазване на
културното наследство.
Мартин Заимов е завършил е инженерство в Техническия университет в София, икономика в колежа Birkbeck в Лондон и икономика и история на Европа в Лондонското икономическо училище. Отговаря за въвеждането и ръководи българския валутен борд от 1997г. до 2003 г. В продължение на четири години е заместник-председател на Общинския съвет на София и ръководи изработването на генералния план за мобилността в града. Има дългогодишен опит в управлението на инвестиции в дялове на малки компании и в недвижими имоти. От 2007 г. е член на ръководството и председател на Надзорния съвет на Сосиете Женерал Експресбанк (СЖЕБ). Понастоящем е Изпълнителен директор и Председател на Борда на директорите на Регионален фонд за градско развитие.
Ирина Недева е председател на Асоциацията на Европейските Журналисти (АЕЖ)- България, член на Управителния съвет, журналист и автор на документални филми с дългогодишен професионален опит в обществените електронни медии. Тя е старши редактор в сутрешни предавания на програма „Хоризонт” на Българско Национално Радио (БНР). Има опит и в независими филмови, телевизионни и радио проекти. Като човек, който вярва в с социалната значимост на критическото мислене и отворения публичен дебат тя е ангажирана и с първия независим Център за култура и дебат „Червената къща”, от основаването му през 2000 година досега. През 2011-2012г. специализира по линия на
програмата Фулбрайт за междудържавен образователен обмен с
отличието на Хюбърт Хъмфри, бивш вицепрезидент на САЩ и сенатор от Минесота, във Philip Merill College of Journalism, University of Maryland, College Park.
Мартин Младенов e oбществена личност с интерес към процесите на развитието на посткомунистическите общества. Развива своята дейност в Чехия и България. Инженер. Възпитаник на VCHT Praha Ръководител в множество проекти с голямо обществено значение в България и Чехия, с инженерна и инфраструктурна насоченост като представител за България и мениджър. Ръководител в културната част на посещения на междуправителствено ниво Чехия – България, организатор на значими проекти в културната сфера, театрални и музикални фестивали. Съосновател на гражданска инициатива
Софийски Дискусионен Форум. Лични творчески изяви, роман, стихосбирки и поредица изложби, фотографии и др.
Мирослава Петровa е възпитаник на Софийския университет. От 1990 до 2002 г., по време на университетските си години и след това, работи като консултант и административен мениджър в областта на строителството и архитектурата. Тя е част от първия екип на Colliers International за България / 2002 /, където работи върху проекти с висока обществена значимост. От 2002 до 2013 г. става консултант с висок опит и знания в областта на управлението на строителни проекти.
От 1990 г. до днес, както и след 2013 г. Мирослава често е част от проекти, свързани с доброволни граждански организации и каузи. Тя е част от екипа на “Да запазим Корал” – гражданска организация, която спасява единствения незастроен плаж на юг от Бургас. Днес “Корал” е плаж за природосъобразен туризъм – уникален законов статут, извоюван от “Да запазим Корал” и съмишленици.
Мирослава е съосновател на инициативата Софийски дискусионен форум и поредица други успешни граждански каузи като “Обещай, че ще гласуваш!” , “Правосъдие за всеки”, “Читалище.то”.
Наталия Благоева е бивш международен организационен лидер; днес лидерски коуч, доверен партньор на будители на промяна, мотивационен лектор и основател на организации, търсещи трансформация. Вдъхновява нов поглед към работата, властта, конфликтите, противника и процесите на промени. Убедена, че светът ще е по-добро място, ако заменим фокус от това, което искаме да избегнем, към това, което искаме да реализираме.
Mария Спирова е редактор в лондонско юридическо издателство, двуезичен журналист с международни награди за аналитична журналистика, публикуван в The Economist, Al Jazeera и Еuronews. Преводач, копирайтър и магистър по криминология от Оксфорд. Кореспондент от Великобритания за редица български печатни и електронни медии, политически коментатор, феминист и активист за запазването на конституционните права на българите в чужбина. През 2014 г. е наградена от британската академия на науките с Reporting Europe Prize за репортажите си през 2013 г. от
протестите в България.
Виолета Новева е юрист, учи и се дипломира в СУ „Св.Климент Охридски“. Практикуващ адвокат, вписан в Софийска адвокатска колегия. Медиатор, вписан в регистъра на Министерство на правосъдието. Асоцииран медиатор в екипа на Арбитражен съд – ЕИМА /Европейска институция по медиация и арбитраж/. Съмишленик и правен консултант на фондация „Софийски дискусионен форум“.
Кирил Петков завършва магистратура в Харвардския университет и е в топ 10 в своя випуск. Работи с проф. Майкъл Портър в изработване на секторни политики за икономически растеж и е един от тримата основатели на уникалната харвардска програма в Софийския университет.
Той е управител на ПроВиотик АД – българска фирма, която успява да се реализира успешно на американския, европейския и азиатския пазар, чрез създаване на иновативни био продукти в координация с български и световни учени. Новатор, прецизен анализатор и мечтател едновременно, Кирил е обичан и силно ценен и в гражданския сектор в България с посветеността си към каузата “Да запазим Корал”, в името на спасението на последния незастроен див плаж на юг от Бургас на българското Черноморие – до момента с безпрецедентен успех.
Теодор Ушев е български аниматор, графичен дизайнер, илюстратор и мултимедиен художник в Монреал, Квебек, Канада, завършил сценография, анимация и грим в пловдивското училище за сценични изкуства и магистърска степен по графичен дизайн от Националната художествена академия в София. Неподправен вдъхновител, екпериментатор, прониковен артист с огромен международен престиж, твърде далеч от комерсиалното и съвсем близо до всеки свой ценител, готов без страх да чуе неговия “Манифест на кръвта” в малка прашна зала или да съпреживее със стотици емблематичното за цяло едно поколение “I am Us”, от “Физика на тъгата”. Теодор Ушев е носител на неизброими международни награди в света на анимационното кино с филмите си: Vertical, The Man Who, Tower Bawher, Tzartitza, Sou and Drux Flux, „Дневници на Липсет“, “Глория Виктория”, “Сляпата Вайша”, Физика на тъгата”. Номиниран за Оскар със “Сляпата Вайша” през 2019 г.
Анимира на живо за британската група Public Symphony и албума на Дейвид Гилмор „In Island“ и и за книгата на Крис Робинсън „Балада за един тънък човек: в търсене на Райън Ларкин“ (2008 г.) ), а с анимацията на песента на Kottarashky, “Demoni”, през 2012 печели повече от десет престижни награди. Теодор Ушев по свой уникален начин участва в динамиката на съвременното ни гражданско общество, със свой щрих, своя сянка и светлина, в мащаб и композиция, която вероятно и разбираемо само той познава и въпреки това ни споделя.
Георги Ангелов е български преводач от френски език и журналист. Роден е във Варна. Завършва ІV ЕГ с преподаване на френски език „Фредерик Жолио-Кюри“ в
родния си град и Френска филология и История във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Сред най-известните автори, които е превел са Джонатан Лител, Антоан дьо Сент Екзюпери, Мишел Турние, Жорж Батай, Мирча Елиаде, Льо Клезио, Йонеско, Жак Атали и много други. Автор и водещ в Българската Национална Телевизия – „Формула 5“, „Рококо“, „Салон на книгата“, „Денят започва с култура“, „Библиотеката“, „История.бг“. Двукратен носител на Националната награда „Христо Г. Данов“, Рицар на книгата“ и на наградата за журналистика „Свети Влас“ за най- добро предаване (екип на телевизионното предаване „История бг“) за 2017г. Притежава диплом за принос в областта на франкофонията в Българската секция на Международен съюз на франкофонската преса (UPF).
English
We have established the “Sofia Discussion Forum” Foundation with a will to protect and develop the resources and the priorities of the existing civil initiative, and to come even closer to the good criteria for community, environment, and platform.
By tradition, the forum has been striving to be not only a stage or an arena, but also a free space having its own style and spirit. A place where the various topics and opinions could be presented in a professional and unbiased manner, with the purpose of seeking and finding the good examples of truly pragmatic, intelligent, contemporary decisions.
We, at Sofia Discussion Forum, like talking about imagination and knowledge, about arts and their cultural context, about the multilayered urban environment and architecture, about the attitude to nature and its protectors.
We believe that the forum is an ethical milieu for communication and synergy. We seek and present personalities, inspirers, and visionaries, who are working – like we do – not for the routine everyday compromise, but in favour of the real consensus we have personally experienced and become aware of.
Board
Vasil Gyurov (Vaso) is a musician, artist, and activist with a mathematical background. One of the most powerful names in the Bulgarian underground, he belongs to the generation of musicians who helped bring about the regime change in Bulgaria in the late 1980s. Through both music and philosophy, Vaso is one of the personalities who inspired the values of a whole generation of rebels. As a subcultural icon, Vaso has been told to get off the stage multiple times, ever since the first Sofia Rock Festival in 1987 where he played with his band Kale, but he is yet to comply. He created the band together with his friends – the musicians Dimitar Voev and Kiril Manchev. Vaso and the band Review (established in 1988) have been a fixture of the beloved music scene in Bulgaria and various international festivals. He has tried his hand as a film producer and director. He has also written a film score. In the end of 2016, together with the band Review, Vaso released a third album – “Reviewlution”. In 2017 Vasil Gyurov enrolled in a theology course at Sofia University. Vaso took part in the 404 days of anti-corruption protest in Bulgaria in 2013. He is an activist for a number of inspiring causes. He supports Save Koral, Sofia Discussion Forum, and Justice for Everyone. He is co-founder of the Sofia Discussion Forum foundation.
Peter Stoynov is an engineering geologist who has worked on a number of projects of public significance in Bulgaria. Well known for his provocative stances, he is an advocate of the radical removal of vestigial Communist power networks from state institutions, a way of processing the heritage of totalitarianism in Bulgaria. A supporter and an activist in the Cultural Heritage, Architecture & Remembrance Society, he is a key figure the Save Koral environmental movement aiming to preserve the last wild beach in Bulgaria from development. A co-initiator and a supporter of multiple civil society, arts and culture projects, he spearheaded the publishing of a contemporary translation of Václav Havel’s emblematic essay The Power of the Powerless, which was followed by a series of public events. In 2014 Peter Stoynov became a co-founder of the Sofia Discussion Forum and organized a series of signature civil society events.
Ivan Velkov is an economist. He graduated from the Capital University of Economics and Business in Beijing, China. He worked part-time lecturer at the University of National and World Economy in Sofia, and is a registered mediator. Ivan Velkov is a board member of several professional and non-governmental organizations — the Bulgarian Chamber of Commerce, FIABCI Bulgaria, A. G. Art Project Association, and the Centre for Dispute Resolution. He is a former president of the National Real Estate Association, and а member of the National Council of NREA. Velkov serves as a chairman of Interactive Bulgaria Foundation and the Bulgarian Facility Management Association. He is a deputy chair of the board at Sofia Discussion Forum. He also serves as deputy chair of the Sofia Municipal Council (an elected position).
Board of trustees
prof. Neli Ognyanova is a jurist. Doctor of Law (1985). Doctor of Science (2006, Audio Visual Policy of the European Union /EU/), a professor (2009).
Neli Ognyanova teaches Media Law. She has introduced the teaching of European Media Law in Bulgaria. She teaches courses in Information Policy of the EU, New Media and Participatory Culture, Communication Rights: Contemporary European Debates, etc. She is the first head of the European Studies department at Sofia University. She is currently working there. She takes part in the preparation of the legislation in the field of media (1998, 2000, 2006, 2010, 2019) and the introduction of the EU laws into the media field within the Bulgarian legislation. She is a member of the media regulator and the regulator for the electronic communications in the first years of their establishment. A chairwoman of the Council for Journalism Ethics (2019).
prof. Todor Krastev is an honorary member of the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) and a member of the ICOMOS Academy. He is an honorary chairman of ICOMOS/Bulgaria. A chairman of the Association for Cultural Tourism. An expert of UNESCO and ICOMOS on the world cultural heritage (he implemented missions in France, Germany, Hungary, Russia, Ukraine, Montenegro, Bosnia and Herzegovina, etc. during the last 25 years). He is an author of many projects for the preservation of historical cities (a manager of the “Cultural Heritage” section within the General Urban Development Plan of Sofia, Plovdiv, and Veliko Turnovo). A manager of the project “Preservation and Revalorization of the Philipopolis Antique Stadium in Plovdiv”, 2008 (Building of the Year, 2014). An author of numerous publications in Bulgaria and abroad regarding the preservation of cultural heritage.
Martin Zaimov has majored in engineering at the Technical University in Sofia, economics – at the Birkbeck College in London, and economics and history of Europe – at the London School of Economics. He was responsible for the introduction and the management of the Bulgarian currency board in the period 1997-2003. He was a deputy-chairman of Sofia Municipal Council for 4 years, and was in charge of the drafting of the urban mobility general plan. Martin Zaimov has a long experience in the management of investments in shares of small companies and real estates. He has been a member of the management and a chairman of the Supervisory Committee of Societe Generale Expressbank since 2007. Currently he is an Executive Director and a Chairman of the Board of Directors of the Regional Urban Development Fund.
Irina Nedeva is the chairwoman of the Association of the European Journalists (AEJ) – Bulgaria, a member of the Board of Managers, a journalist and an author of documentaries with long professional experience in the public electronic media. She is a seniour editor of morning shows of the “Horizont” programme of the Bulgarian National
Radio (BNR). In addition, she has experience in independent film, television, and radio projects. As a person, who believes in the social significance of critical thinking and open public debate, she has also been engaged with the first independent Center for Culture and Debate “Chervenata Kushta” (“The Red House”) since its establishment in 2000. In 2011-2012, she specialized as part of the Fulbright program for international educational exchange, Hubert Humphrey (a former US vice-president and a senator of Minnesota) Fellowship Program, at Philip Merill College of Journalism, University of Maryland, College Park.
Martin Mladenov is a public figure interested in the processes of development of the post-communist societies. He has been developing his activity in the Czech Republic and Bulgaria. An engineer. He is an alumnus of the University of Chemistry and Technology in Prague (VŠCHT Praha). A manager and a representative of Bulgaria in multiple projects of great public importance in Bulgaria and the Czech Republic, in the field of engineering and infrastructure. A person in charge of the cultural part of visits at an inter-governmental level involving the Czech Republic and Bulgaria, an organizer of significant projects in the cultural sphere, theatrical and musical festivals. A co-founder of the civil initiative Sofia Discussion Forum. His personal creativity has yielded a novel, books of poetry, and a series of photographic exhibitions, etc.
Miroslava Petrova has graduated from Sofia University. In the period 1990-2002, during her university years and afterwards, she worked as a consultant and an administrative manager in the field of construction and architecture. She was a member of the first Colliers International team for Bulgaria /2002/, where she worked on projects of great public significance. In the period 2002-2013, she became a consultant with great experience and expertise in the field of construction project management. Since 1990, as well as after 2013, Miroslava often participates in projects related to volunteer civil organizations and causes. She is a member of the “Let’s Keep Koral” team – a civil organization, which has saved the only pristine beach to the South of Burgas, Bulgaria. Today “Koral” is a beach intended for natural tourism – it has a unique legal status earned by “Let’s Keep Koral” and their adherents. Miroslava is a co-founder of the Sofia Discussion Forum initiative, and a series of other successful civil causes, such as “Promise You Will Vote!”, “Justice for Everyone”, “Chitalishte.to”.
Natalia Blagoeva is an Ex international C-level executive; now an executive coach, a trusted partner of changemakers, a motivational speaker and a purpose-driven founder. Inspiring new ways of looking at work, power, conflict, adversaries and change. Convinced that the world will be a better place if we change focus from what we try to avoid to what we want to bring into reality.
Maria Spirova is a editor at a London-based juridical publishing house, a bilingual journalist with international awards for analytical journalism, who has published in “The Economist”, “Al Jazeera”, and “Еuronews”, a translator, a copywriter, and a holder of a master’s degree in criminology at Oxford University. A Great Britain-based correspondent working for a number of Bulgarian print and electronic media, a political commentator, a feminist, and an activist for observing the constitutional rights of the Bulgarians abroad. In 2014 she received the Reporting Europe Prize from the British Academy of Science for her 2013 reportages covering the protests in Bulgaria.
Violeta Noveva is a lawyer, who studied at and graduated from Sofia University “St. Kliment Ohridski”. She is a practicing lawyer, registered with the Sofia Bar Association. A mediator entered in the register of the Ministry of Justice. An associate mediator in the team of the Arbitration Tribunal – EIMA /European Institution for Mediation and Arbitration/. An adherent and legal consultant to the Sofia Discussion Forum Foundation.
Kiril Petkov has obtained a master’s degree from Harvard University and figures in Top 10 in his class. He works with Prof. Michael Porter in designing sector policies for economic growth, and is among the 3 co-founders of the unique Harvard program at Sofia University. Kiril is a manager of ProViotic JSC – a Bulgarian company that has managed to successfully gain positions at the US, European, and Asian markets through creating innovative bio products in coordination with Bulgarian and foreign scientists. An innovator, a precise analyst, and a dreamer at the same time. Kiril is also loved and highly valued in the civil sector in Bulgaria due to his dedication to the “Let’s Keep Koral” cause, in the name of rescuing the last pristine wild beach to the South of Burgas, on the Bulgarian Black Sea coast. This cause has been unprecedentedly successful so far.
Theodore Ushev is a Bulgarian animator, graphic designer, illustrator and multimedia Artist in Montreal, Quebec, Canada. He graduated stage decoration, animation, and make-up at Plovdiv’s School of Scenic Arts, and obtained a master’s degree in graphic design from the National Academy of Arts in Sofia. A genuine inspirer, experimenter, a keen artist with huge international prestige, standing too far away from what is commercial and quite close to all those who appreciate him, who are ready to fearlessly listen to his “Blood Manifesto” in a small dusty hall, or to empathize “I am Us” (from “The Physics of Sorrow”, which became emblematic for an entire generation) with hundreds. Theodore Ushev has won countless international awards in the field of animation thanks to his films “Vertical”, “The Man Who Waited”, “Tower Bawher”, “Tzartitza”, “Sou”, and “Drux Flux”, “Lipsett Diaries”, “Gloria Victoria”, “Blind Vaysha”, “The Physics of Sorrow”. He was nominated for an Oscar for “Blind Vaysha” in 2019. He created live animation for the British band Public Symphony and David Gilmour’s “On an Island” album, as well as illustrations for Chris Robinson’s book “Ballad of a Thin Man: In Search of Ryan Larkin” (2008), and – thanks to the animation for Kottarashky’s song “Demoni” – he won more than 10 prestigious awards in 2012. Theodore Ushev, in his unique way, participates in the dynamics of our contemporary civil society – with his own touch, his own shadow and light, on a scale and composition, which are probably and understandably known to him only, and which, despite of that, he shares with us.
Georgi Angelov is a Bulgarian translator from French language, and a journalist. He was born in Varna, Bulgaria. He finished “Frédéric Joliot-Curie” 4th French Language School in his home town, and majored in French philology and History at “St. Cyril and Methodius” Veliko Turnovo University. Some of the most famous authors he has translated include: Jonathan Littell, Antoine de Saint-Exupéry, Michel Tournier, Georges Bataille, Mircea Eliade, Le Clézio, Ionesco, and Jacques Attali, among many others. He is an author and a TV host at the Bulgarian National Television – “Formula 5”, “Rococo”, “Salon of the Book”, “The Day Starts with Culture”, “The Library”, “History.bg”. He won the “Hristo G. Danov” National Award twice, he won the “Knight of the Book” prize, and the “Sveti Vlas” prize for journalism for best program (the team of the “History.bg” TV program) in 2017. He has a diploma for his contribution in the field of Francophonie in the Bulgarian section of the International Francophone Press Union (French abbreviation: UPF).